Ευχαριστούμε θερμά τους σπουδαστές και τους καθηγητές της σχολής που συμμετείχαν στην καθημερινή παρασκευή γευμάτων για το ΚΔΑΠ Μοσχάτου

7 Μαΐου, 2014 - Νέα, ανακοινώσεις

filanthropiki drasi KDAPΑπό τον Οκτώβριο 2013 ο Εκπαιδευτικός Όμιλος LE MONDE ανέλαβε την πρωτοβουλία να υποστηρίξει το Δημήτρειο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών του Δήμου Μοσχάτου (Κ.Δ.Α.Π.) παρέχοντας κάθε μέρα γεύματα για τα παιδιά.

Ο Οργανισμός «Αποστολή» της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών σε συνεργασία με τον Δήμο Μοσχάτου δημιούργησαν ένα πρότυπο κέντρο δημιουργικής απασχόλησης ευρωπαϊκών προδιαγραφών, το οποίο φιλοξενεί ως 60 παιδιά, αναλαμβάνοντας την φροντίδα τους συμπεριλαμβανομένης της καθημερινής σίτισή τους, τις ανάγκες για ένδυση, υπόδυση, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και την εκπαίδευσή τους καθημερινά από την ώρα που τελειώνουν το σχολείο τους ως και αργά το βράδυ, προσφέροντας έτσι πολύτιμη βοήθεια σε οικονομικά ασθενέστερες οικογένειες.

Για την επίτευξη αυτού του σκοπού, ο Εκπαιδευτικός Όμιλος LE MONDE ανέλαβε την καθημερινή σίτιση των παιδιών με την εθελοντική συμβολή καθηγητών και σπουδαστών μαγειρικής, ζαχαροπλαστικής και ξενοδοχειακών τμημάτων, οι οποίοι διέθεσαν τον χρόνο τους για να βοηθήσουν στην παρασκευή των γευμάτων από τον Οκτώβριο 2013 ως και τον Μάιο 2014.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους σπουδαστές καθώς και τους καθηγητές του Εκπαιδευτικού Ομίλου LE MONDE που συμμετείχαν στην σημαντική αυτή ενέργεια.