3η θέση στον παγκόσμιο διαγωνισμό γαστρονομίας Trophée Mille International 2023

4 Μαΐου, 2023 - Νέα, ανακοινώσεις

Σταθερά στην κορυφή για 3η συνεχόμενη χρονιά ανέβηκε ο Εκπαιδευτικός Όμιλος LE MONDE κατακτώντας την 3η θέση στον παγκόσμιο διαγωνισμό γαστρονομίας Trophée Mille International 2023!

Σπουδαστές σχολών από όλον τον κόσμο συναντήθηκαν στη γαλλική πόλη Ρενς τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 σε έναν από τους σπουδαιότερους γαστρονομικούς διαγωνισμούς για την ανάδειξη νέων chef, με κριτική επιτροπή μια ομάδα διακεκριμένων Γάλλων chef & pastry chef, βραβευμένων με αστέρια Michelin αλλά και με τον ανώτερο τιμητικό τίτλο που μπορεί να αποδοθεί σε έναν επαγγελματία Γάλλο chef, εκείνον του MOF (Meilleur Ouvrier de France).

Την ελληνική αποστολή εκπροσώπησαν οι σπουδαστές της Σχολής LE MONDE, Δαβρή Βασιλική και Καραφλός Παναγιώτης οι οποίοι δημιούργησαν ένα αλμυρό και ένα γλυκό πιάτο, εντυπωσιάζοντας τους κριτές τόσο με τις γαστρονομικές τους συνθέσεις όσο με τον επαγγελματισμό τους.

Την προετοιμασία τους ανέλαβαν οι επικεφαλής των τομέων μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής της Σχολής, κύριοι Μάκης Καλόσακας και Χάρης Ψιλόπουλος  και ο καθηγητής μαγειρικής της Σχολής, κύριος Γκίκας Ξενάκης που με την εμπειρία τους, τις γνώσεις τους και τις πολύτιμες συμβουλές τους, στάθηκαν δίπλα τους από την πρώτη μέρα, επιβραβεύοντας τις προσπάθειές τους και αξιολογώντας την προπονητική τους εξέλιξη.

Μια διάκριση που αποδεικνύει, τόσο την υψηλών προδιαγραφών εκπαίδευση που προσφέρει η Σχολή LE MONDE στους σπουδαστές της, όσο και το διεθνές της κύρος.