Οικολογικές

Ο εκπαιδευτικός όμιλος LE MONDE στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης και του έντονου ενδιαφέροντος για την προστασία του περιβάλλοντος, αναλαμβάνει πρωτοβουλία για την συστηματική συλλογή και διαλογή απορριμμάτων με σκοπό την ανακύκλωσή τους.

Η συγκεκριμένη δράση περιλαμβάνει ανακύκλωση χαρτιού, μαγειρικού λαδιού, ηλεκτρονικών υπολογιστών περιφερειακών και αναλωσίμων.

Σε μηνιαία και ετήσια βάση, σε αυτό το σημείο θα δημοσιεύονται τα υλικά και οι ποσότητες των απορριμμάτων που στέλνονται για ανακύκλωση και ελπίζουμε να βρούμε αρωγούς και υποστηρικτές στην προσπάθειά μας και όλους εσάς.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις οικολογικές δραστηριότητες της Σχολής:

Ενημερωτικό Δελτίο Οικολογικών Δραστηριοτήτων
Εκστρατεία ανακύκλωσης μπαταριών της LE MONDE
Ενημερωτικό Δελτίο Οικολογικών Δραστηριοτήτων

Συμμετοχή της LE MONDE στο ACG International Sports Festival

Η ομάδα μπάσκετ ανδρών της LE MONDE, συμμετείχε στο ACG International Sports Festival που διοργάνωσε το Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδας (ACG), στις εγκαταστάσεις του από τις 30 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2017.Μπορεί η πολυπόθητη νίκη να μην ήρθε, ωστόσο η συμμετοχή και μόνο προσέφερε στους σπουδαστές μας πολλές και χρήσιμες εμπειρίες.
Ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε όλους τους σπουδαστές που εκπροσώπησαν τη Σχολή μας στο τουρνουά.

Νέα Αποτελέσματα Διαγωνισμού LE MONDE Tart, η τέχνη της τάρτας sponsored by KENWOOD

_______ ϋΆ__ ___έΆ__ϊ___

Μετά την ακύρωση της συμμετοχής από την κ. Δήμα Δανάη στο εργαστηριακό μέρος του διαγωνισμού, τα ονόματα των 8 φιναλίστ που θα διαγωνιστούν στις 3 Μαΐου 2017, κατά αλφαβητική σειρά, διαμορφώνονται ως εξής:

1.    Αλτουβά Αντουανέτα
2.    Αποστολόπουλος Χρήστος
3.    Ευσταθόπουλος Οδυσσέας
4.    Μπάλα Θεοδώρα
5.    Μυκονιάτης Γιώργος
6.    Dauti Ronaldo
7.    Ξουλεή Πολυξένη
8.    Τσατώβ Δημήτριος

Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποτελέσματα Διαγωνισμού LE MONDE – Tart, η τέχνη της τάρτας – sponsored by KENWOOD

ΚΟΜΜΕΝΗ ΦΩΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Αποτελέσματα Διαγωνισμού LE MONDE sponsored by KENWOOD

Tart, η τέχνη της τάρτας

Ολοκληρώθηκε η προκριματική φάση του διαγωνισμού και αναδείχθηκαν οι 8 φιναλίστ που θα διαγωνιστούν στην τελική φάση στις 3 Μαΐου.

Τα ονόματα των 8 φιναλίστ με αλφαβητική σειρά είναι:

1. Αλτουβά Αντουανέτα
  2. Δήμα Δανάη Κωνσταντίνα
  3. Ευσταθόπουλος Οδυσσέας
  4. Μπάλα Θεοδώρα
  5. Μυκονιάτης Γιώργος
  6. Dauti Ronaldo
  7. Ξουλεή Πολυξένη
  8. Τσατώβ Δημήτριος

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συμμετείχαν!

Αποτελέσματα Μεγάλου Διαγωνισμού φωτογραφίας – LE MONDE sponsored by ION με θέμα τη ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Ο μεγάλος διαγωνισμός φωτογραφίας μόλις έλαβε τέλος!

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους σπουδαστές και αποφοίτους που έλαβαν μέρος και την εταιρεία ΙΟΝ για την υποστήριξη.

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά όλα τα μέλη της κριτικής επιτροπής και συγκεκριμένα τους: Χάρη Ψιλόπουλο, καθηγητή ζαχαροπλαστικής και συγγραφέα, Ηλία Κόκκορη, καθηγητή μαγειρικής και συγγραφέα, Ζούμπου Ματίνα, επαγγελματία φωτογράφο, Χριστίνα Λογκάκη, συντονίστρια εκδοτικού έργου και Μιχάλη Φιλιππίδη, Υπεύθυνο Προϊόντων της ΙΟΝ Α.Ε. Βιομηχανία Κακάο & Σοκολάτας.

Υπενθυμίζουμε ότι τα τελικά αποτελέσματα προέκυψαν ως εξής: 50% ψηφοφορία στο facebook και στην κάλπη της βιβλιοθήκης και το υπόλοιπο 50% από τη βαθμολογία της κριτικής επιτροπής.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, οι 2 μεγάλοι νικητές είναι η ΜΕΓΑ Βασιλική Άννα (φωτογραφία αριθμός:106) και η DOKO Feride (φωτογραφία αριθμός:116).

Oι 2 πρώτοι νικητές κερδίζουν από μια δωροεπιταγή αξίας 250€, ευγενική προσφορά της ΙΟΝ και η LE MONDE τους προσφέρει τη δυνατότητα επαγγελματικής φωτογράφισης, επιμέλειας και βιντεοσκόπησης 3 συνταγών της επιλογής τους που θα αναρτηθούν στους ιστότοπους & τα social media της LE MONDE και της ΙΟΝ.

Θερμά συγχαρητήρια!116_afroditi doko 106_vana mega

Επίσκεψη στο κτήμα «Αμπελώνες Μάρκου» στην Παιανία

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 4 Απριλίου 2017 εκπαιδευτική επίσκεψη των σπουδαστών των ειδικότητων «Τεχνικός Τουριστικών Μονάδων & Επιχειρήσεων Φιλοξενίας» και «Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης-Αρχιμάγειρας» στο κτήμα «Αμπελώνες Μάρκου» στην Παιανία.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος «Οινολογία» και συνοδεύονταν από την καθηγήτρια του μαθήματος και οινολόγο κα Λαλίκου Μαρία.

Ευχαριστούμε θερμά για τη ξενάγηση και την εγκάρδια φιλοξενία.

Επίσκεψη σπουδαστών στο Μουσείο Ακρόπολης

Την Πέμπτη 23 Μαρτίου, ένας όμορφος περίπατος γύρω από την Ακρόπολη και μια επίσκεψη στο πιο ιδιαίτερο, από αρχιτεκτονικής πλευράς και εκθεμάτων μουσείο στον κόσμο, γέμισαν το πρωινό των σπουδαστών της ειδικότητας Hotel Management και Tourism Management.

Ευχαριστούμε τους σπουδαστές που συμμετείχαν, την κυρία Αργυράκη για την ξενάγηση και τους συνοδούς καθηγητές κα. Περράκη, κ. Καλογερόπουλο και κ. Τσιμητάκη.