Οικολογικές

Ο εκπαιδευτικός όμιλος LE MONDE στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης και του έντονου ενδιαφέροντος για την προστασία του περιβάλλοντος, αναλαμβάνει πρωτοβουλία για την συστηματική συλλογή και διαλογή απορριμμάτων με σκοπό την ανακύκλωσή τους.

Η συγκεκριμένη δράση περιλαμβάνει ανακύκλωση χαρτιού, μαγειρικού λαδιού, ηλεκτρονικών υπολογιστών περιφερειακών και αναλωσίμων.

Σε μηνιαία και ετήσια βάση, σε αυτό το σημείο θα δημοσιεύονται τα υλικά και οι ποσότητες των απορριμμάτων που στέλνονται για ανακύκλωση και ελπίζουμε να βρούμε αρωγούς και υποστηρικτές στην προσπάθειά μας και όλους εσάς.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις οικολογικές δραστηριότητες της Σχολής:

Ενημερωτικό Δελτίο Οικολογικών Δραστηριοτήτων
Εκστρατεία ανακύκλωσης μπαταριών της LE MONDE
Ενημερωτικό Δελτίο Οικολογικών Δραστηριοτήτων

LE MONDE Open Day 5 Ιουλίου 17:30

O Εκπαιδευτικός Όμιλος LE MONDE  σας προσκαλεί στις υπερσύγχρονες κτηριακές εγκαταστάσεις του.

Αξιοποιήστε  μία μοναδική ευκαιρία να επισκεφτείτε τους εργαστηριακούς χώρους σε πλήρη λειτουργία, να γνωρίσετε από κοντά τους καθηγητές της σχολής, να δοκιμάσετε γευστικά εδέσματα και να ενημερωθείτε για τα προγράμματα σπουδών.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ. Απαραίτητη η τηλεφωνική κράτηση στο τηλ. 210 4830500.

oooooooooopen copy

Εκπαιδευτική επίσκεψη σπουδαστών στο «Κτήμα Κοκοτού»

Την Τετάρτη 17 Μαίου 2017, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των σπουδαστών της ειδικότητας «Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης-Αρχιμάγειρας» στο «Κτήμα Κοκοτού» στην Σταμάτα.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος «Οινολογία» και συνοδεύονταν από την καθηγήτρια του μαθήματος και οινολόγο κα Λαλίκου Μαρία.

Ευχαριστούμε θερμά για τη ξενάγηση και την εγκάρδια φιλοξενία.

Νικητές διαγωνισμού tart, η τέχνη της τάρτας από τη LE MONDE sponsored by KENWOOD

Την Τετάρτη 3 Μαΐου 2017 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της σχολής LE MONDE, ο μεγάλος τελικός του διαγωνισμού tart, η τέχνη της τάρτας από τη LE MONDE sponsored by KENWOOD.

Οι 8 διαγωνιζόμενοι που κατάφεραν να προκριθούν σ’ αυτήν τη φάση, έβαλαν τα δυνατά τους για να παρασκευάσουν την τέλεια τάρτα που θα εντυπωσίαζε τόσο με τη γεύση της, όσο και με την εμφάνισή της.

Οι κ.κ. Δημήτρης Αμβράζης, Βίκτωρας Αναγνωστόπουλος, Νεκτάριος Βουρίκης και Κίμωνας Λιάκης, καθηγητές του Εκπαιδευτικού Ομίλου και η κ. Ρένα Γερμανίδου, εκπρόσωπος της εταιρείας KENWOOD, ανέλαβαν το δύσκολο έργο της αξιολόγησης δοκιμάζοντας 3 αλμυρές και 5 γλυκές τάρτες.Νικητές αναδείχτηκαν οι Ευσταθόπουλος Οδυσσέας και Μυκονιάτης Γιώργος, σπουδαστές μαγειρικής τέχνης της σχολής LE MONDE, οι οποίοι κέρδισαν από μια κουζινομηχανή KENWOOD αξίας 580€ καθώς και τη δυνατότητα επαγγελματικής φωτογράφισης, επιμέλειας και βιντεοσκόπησης της συνταγής από τη LE MONDE και προβολής της συνταγής στην ιστοσελίδα και τα social media της σχολής. Ακολούθησε η απονομή των αναμνηστικών σε όλους όσοι συμμετείχαν και φυσικά, οι απαραίτητες φωτογραφίες που θα θυμίζουν σε όλους μας την όμορφη αυτή βραδιά.

Τέλος, μέσα σε μια χαλαρή πλέον και γιορτινή ατμόσφαιρα όλοι οι διαγωνιζόμενοι έσπευσαν να δοκιμάσουν τις τάρτες των συμπαικτών τους, ολοκληρώνοντας με τον πιο γευστικό τρόπο τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό.

Θερμά συγχαρητήρια στους 2 μεγάλους νικητές και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή όλους τους διαγωνιζόμενους.

Συμμετοχή της LE MONDE στο ACG International Sports Festival

Η ομάδα μπάσκετ ανδρών της LE MONDE, συμμετείχε στο ACG International Sports Festival που διοργάνωσε το Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδας (ACG), στις εγκαταστάσεις του από τις 30 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2017.Μπορεί η πολυπόθητη νίκη να μην ήρθε, ωστόσο η συμμετοχή και μόνο προσέφερε στους σπουδαστές μας πολλές και χρήσιμες εμπειρίες.
Ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε όλους τους σπουδαστές που εκπροσώπησαν τη Σχολή μας στο τουρνουά.

Νέα Αποτελέσματα Διαγωνισμού LE MONDE Tart, η τέχνη της τάρτας sponsored by KENWOOD

_______ ϋΆ__ ___έΆ__ϊ___

Μετά την ακύρωση της συμμετοχής από την κ. Δήμα Δανάη στο εργαστηριακό μέρος του διαγωνισμού, τα ονόματα των 8 φιναλίστ που θα διαγωνιστούν στις 3 Μαΐου 2017, κατά αλφαβητική σειρά, διαμορφώνονται ως εξής:

1.    Αλτουβά Αντουανέτα
2.    Αποστολόπουλος Χρήστος
3.    Ευσταθόπουλος Οδυσσέας
4.    Μπάλα Θεοδώρα
5.    Μυκονιάτης Γιώργος
6.    Dauti Ronaldo
7.    Ξουλεή Πολυξένη
8.    Τσατώβ Δημήτριος

Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποτελέσματα Διαγωνισμού LE MONDE – Tart, η τέχνη της τάρτας – sponsored by KENWOOD

ΚΟΜΜΕΝΗ ΦΩΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Αποτελέσματα Διαγωνισμού LE MONDE sponsored by KENWOOD

Tart, η τέχνη της τάρτας

Ολοκληρώθηκε η προκριματική φάση του διαγωνισμού και αναδείχθηκαν οι 8 φιναλίστ που θα διαγωνιστούν στην τελική φάση στις 3 Μαΐου.

Τα ονόματα των 8 φιναλίστ με αλφαβητική σειρά είναι:

1. Αλτουβά Αντουανέτα
  2. Δήμα Δανάη Κωνσταντίνα
  3. Ευσταθόπουλος Οδυσσέας
  4. Μπάλα Θεοδώρα
  5. Μυκονιάτης Γιώργος
  6. Dauti Ronaldo
  7. Ξουλεή Πολυξένη
  8. Τσατώβ Δημήτριος

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συμμετείχαν!