Κοινωνικές

Οι σπουδαστές, οι καθηγητές και το διοικητικό προσωπικό του Εκπαιδευτικού Ομίλου LE MONDE, συμμετέχουν σε μία σειρά δραστηριοτήτων κοινωνικού περιεχομένου.

Οι δραστηριότητες αυτές συμβάλλουν τόσο στη μεταξύ τους γνωριμία και ουσιαστική επικοινωνία, όσο και στην επαφή τους με φορείς, ιδρύματα και εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον ξενοδοχειακό και τουριστικό χώρο.

Σε αρκετές εκδηλώσεις υπάρχει έντονο το στοιχείο της κοινωνικής δράσης. Η διοίκηση του Εκπαιδευτικού Ομίλου LE MONDE στέκεται πάντα στο πλευρό των σπουδαστών, βοηθώντας έμπρακτα και οργανωτικά τις εκδηλώσεις αυτές.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές από τις κοινωνικές δραστηριότητες της Σχολής:

Προσφορά στο Χαμόγελο του Παιδιού
Οι σπουδαστές του Εκπαιδευτικού Ομίλου LE MONDE μαγείρεψαν για συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη.
Εθελοντική Αιμοδοσία
H LE MONDE ΣΤΟ 10ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ Σ.Ε.Τ.Ε «ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ»
Η LE MONDE στο 5ο Φεστιβάλ Κυκλαδικής Γαστρονομίας «Νικόλαος Τσελεμεντές» στη Σίφνο
Πανηγύρι της Αγάπης 2011
Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος LE MONDE στο 1ο Festival Γαλλικής Γαστρονομίας
Εθελοντική Αιμοδοσία
Εκλεκτά εδέσματα από τον Εκπαιδευτικό Όμιλο LE MONDE στο Συμπόσιο Αρχαίας Ελληνικής κουζίνας και Βυζαντινής γαστρονομίας
Γραμματειακή υποστήριξη από τους σπουδαστές μας κατά τη 19η Τακτική Γενική Συνέλευση του ΣΕΤΕ
Βοηθάμε να μη σβήσει το… «Χαμόγελο του Παιδιού»!
2o Culinary Festival από τους σπουδαστές και καθηγητές του Εκπαιδευτικού Ομίλου LE MONDE

Νέα τμήματα ξεκινούν τον Φεβρουάριο στο ΙΕΚ LE MONDE στις ειδικότητες: μαγειρική, ζαχαροπλαστική και ξενοδοχειακά

hotel management LE MONDE (2)

Νέα τμήματα αποκλειστικά εξειδικευμένα ξεκινούν μέσα στον Φεβρουάριο στο ΙΕΚ LE MONDE στις ειδικότητες:

Η φοίτηση είναι διετής (4 εξάμηνα σπουδών + ένα εξάμηνο πρακτικής εξάσκησης).

Πληροφορίες – εγγραφές: 2104830500, info@lemonde.edu.gr

ΕΝΑΡΞΗ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2019

DSC08534
Καλούνται οι σπουδαστές των τμημάτων Β, Γ & Δ εξαμήνου, να προσέλθουν την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2019 στη Γραμματεία της Σχολής 10:00 – 18:00, για να παραλάβουν το πρόγραμμα των μαθημάτων του νέου εξαμήνου.

Τα μαθήματα ξεκινούν τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου.

Entrements & Petits Gâteaux – Masterclass 2019

Τούρτες και ατομικά γλυκά με καινοτόμες τεχνικές και ιδιαίτερο ντεκόρ που φέρουν τη ζαχαροπλαστική ταυτότητα του pastry chef και καθηγητή της σχολής, Νικόλα Νικολακόπουλου, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε σε ένα ξεχωριστό τριήμερο masteclass.

Ελληνική Υψηλή Γαστρονομία

Τρεις ξεχωριστές γαστρονομικές συνθέσεις με ξεκάθαρες ελληνικές αναφορές, παρουσίασε ο επιτυχημένος chef και απόφοιτος της σχολής μας, Γκίκας Ξενάκης, δημιουργώντας υψηλής αισθητικής ελληνικές γεύσεις.

Sous Vide – Masterclass 2019

Κάθε βήμα της μεθόδου sous vide, από τα καρυκεύματα, το σφράγισμα σε vaccum και τον έλεγχο της θερμοκρασίας μέχρι τον καθορισμό του χρόνου και των θερμοκρασιών που μας υποδεικνύει η πρώτη ύλη, παρουσίασε και ανέλυσε ο chef και καθηγητής της Σχολής, Χρήστος Παναγόπουλος, καθοδηγώντας τους συμμετέχοντες και εξασφαλίζοντας άριστα γευστικά αποτελέσματα.

Sugar Paste Modelling

Με την καθοδήγηση της pastry chef και καθηγήτριας της σχολής, Ευγενίας Δελτσίδου, οι συμμετέχοντες του workshop ζαχαρόπαστας δημιούργησαν 12 υπέροχες τούρτες, εφαρμόζοντας συγκεκριμένες τεχνικές επικάλυψης και αποτυπώνοντας φιγούρες μοντελισμού. Το αποτέλεσμα.. στις εικόνες που ακολουθούν.